Ph.D. Degrees Conferred

2018

Danielle Bradley. “In Via, In Camera, In Capella: Professionalization and the Construction of an Administrative Ideal in England, c. 1150-1450”. Committee: James Masschaele (chair), Samantha Kelly, Paola Tartakoff, Larry Scanlon (outside member).

Lytton McDonnell. “Ecstatic Anthems: Music and the Persistence of Enchantment in Modern America”. Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Virginia Yans, David Suisman (outside member).

 

2017

Kendra Boyd.  "Freedom Enterprise: The Great Migration and Black Entrepreneurship in Detroit”. Committee: Mia Bay (chair), Deborah Gray White, Jennifer Mittelstadt, Robert E. Weems (outside member). 

Courtney Doucette. "Perestroika: The Last Attempt to Create the New Soviet Person”. Committee: Jochen Hellbeck (chair), Melissa Feinberg, Bonnie Smith, Kevin Platt (outside member). 

Alissa Klots. The Kitchen Maid That Will Rule the State: Domestic Service and The Soviet Revolutionary Project, 1917-1941”. Committee: Jochen Hellbeck (chair), Melissa Feinberg, Belinda Davis, Yuri Slezkine (outside member).

Yvette Florio Lane. "Good Business: Charity, Capitalism, and the Moral Economy of Watercress and Flower Girls' Mission, London 1866-1914”. Committee: Seth Koven (chair), Bonnie Smith, Jochen Hellbeck, Deborah Cohen (outside member).

Rebecca Lubot. "The Passage of the Twenty-Fifth Amendment: Nuclear Anxiety and Presidential Continuity”. Committee: David Greenberg (chair), Richard McCormick, T.J. Jackson Lears, Paul Clemens, Ross Baker (outside member).

Patrick McGrath. "Catholics Incorporated: Class, Power, and the Politics of Assimilation in Nineteenth Century America”. Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Paul Hanebrink, James Fisher (outside member).

Kristin Canzano Pinyan. "Changing Understandings of Gentility: Status, Gender, and Social Opportunity in England, c. 1400-1530”. Committee: James Masschaele (chair), Samantha Kelly, Alastair Bellany, Rudy Bell, Maryanne Kowaleski (outside member).

David Reid. "Salt in the Wound: The Colorado River Salinity Crisis, the Cold War, and the Mexican State, 1961-1974”. Committee: Mark Wasserman (chair), Temma Kaplan, Toby Jones, John Coatsworth (outside member).

 

2016

Sara Black. "Psychotropic Society: The Medical and Cultural History of Drugs in France, 1840-1920”. Committee: Bonnie Smith (chair), Seth Koven, Judith Surkis, Phil Nord (outside member).

Mark Bray. "The Anarchist Inquisition: Terrorism and the Ethics of Modernity in Spain, 1893-1909". Committee: Temma Kaplan (chair), Melissa Feinberg, Jochen Hellbeck, Pamela Radcliff (outside member).

Scott Bruton. "The American Dream in Indian Country: Housing, Property, and Assimilation on the Navajo Reservation and Beyond”. Committee: T.J. Lears (chair), Ann Fabian, Paul Israel, Matthew Matsuda, David Listokin (outside member).

Earl [Judge] Glock. "The Search for a Balanced Economy: The Origins of the Mortgage Market and Bank Bailouts, 1916-1939". Committee: Jennifer Mittelstadt (chair), David Greenberg, T.J. Jackson Lears, Eugene White (outside member).

Melissa Horne. "To Blaze the Trail: Black Student Activism in the Early Twentieth Century". Committee: Mia Bay (chair), Ann Fabian, Minkah Makalani, Alison Isenberg (outside member).

Kate Imy. "Spiritual Soldiers and the Politics of Difference in the British Indian Army". Committee: Seth Koven (chair), Bonnie Smith (co-chair), Indrani Chatterjee, Joy Dixon (outside member)..

Katharine Lee. "'The Young women here enjoy a liberty': Philadelphia Women and the Public Sphere, 1760s-1840s". Committee: Paul Clemens (chair), Nancy Hewitt (co-chair), Ann Fabian, Carol Faulkner (outside member).

Jennifer [Pettit] Mcdonough. "A Better Home for Everybody: Homemaking and Liberal Individualism in 1920s America". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Dorothy Sue Cobble, Andy Urban, David Brody (outside member).

Kenneth Moss. "Suppressing the Fourth Estate: The Relationship between the Mexican Government and the Media, 1900-1940”. Committee: Mark Wasserman (chair), Camilla Townsend, Kathy Lopez, Ben Fallaw (outside member).

Benjamin Resnick-Day. "Debating the 'Inevitable': Cherokees, Senecas, and the Rhetoric of Removal, 1827-1847”.  Committee: Peter Silver (chair), Ann Fabian, Camilla Townsend, Matthew Dennis (outside member).

 

2015

Robert Daiutolo. ""George Croghan: The Life of a Conqueror". Committee: Jan Lewis (chair), Paul Clemens, Peter Silver, James Merrell (outside member).

Raymond Dansereau. "Servasanto da Faenza: Preaching and Penance in the Work of a Thirteenth-Century Franciscain". Committee: Samantha Kelly (chair), James Masschaele, Paola Tartakoff, John Coakley (outside member).

Mark Duggan. "Souls of the Beheaded: Contested Martyrdom in England, 1649-1665". Committee: Alastair Bellany (chair), Peter Silver, Phyllis Mack, Gary De Krey (outside member).

Elisabeth Eittreim. “The Teachers’ Dilemma: Gender, Empire, and Education, 1879-1918”. Committee: Nancy Hewitt (chair), Benjamin Justice (co-chair), Camilla Townsend, Judith Gerson (outside member).

Molly Giblin. "Entangled Empires: The French in China". Committee: Bonnie Smith (chair), Seth Koven, Matthew Matsuda, Roger Des Forges (outside member).

Nigel Gillah. "Buccio di Ranallo and His Followers: Chroniclers of L'Aquila, 1254-1529". Committee: Samantha Kelly (chair), James Masschaele, Rudolf Bell, Alessandro Vettori (outside member).

Christopher Mitchell. "The Transformation of Gay Life from the Closet to Liberation, 1948-1980: New York City's Gay Markets as a Study in Late Capitalism”. Committee: James Livingston (chair), Alison Isenberg, T.J. Jackson Lears, Jeffrey Escoffier, Kevin Mumford (outside member).

Nova Robinson. "Sisters or Men": Syrian and Lebanese Women's Transnational Campaigns for Arab Independence and Women's Rights, 1910-1949". Committee: Bonnie Smith (chair), Toby Jones (co-chair), Temma Kaplan, Beth Baron (outside member).

Kristoffer Shields. "Culture on Trial: Law, Morality, the Performance Trial in the Shadow of World War I". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), David Greenberg, Paul Israel, Hendrik Hartog (outside member).

Adam Wolkoff. "Possession and Power: The Legal Culture of Tenancy in the United States, 1800-1920". Committee: Ann Fabian (chair), Mia Bay, Beryl Satter, Hendrik Hartog (outside member)

 

2014

John L. Adams. "'Time For A Showdown': The Partnership of Daisy and L.C. Bates, and the Politics of Gender, Protest and Marriage”. Committee: Deborah Gray White (chair), Steven Lawson, Keith Wailoo, Barbara Ransby (outside member).

Mekala Audain. "Mexican Canaan: Fugitive Slaves and Free Blacks on the American Frontier, 1804-1867". Committee: Mia Bay (chair), Aldo Lauria, Mark Wasserman, Evelyn Hu-Dehart (outside member).

Marsha Barrett. "Nelson Rockefeller, Racial Politics, and the Undoing of Moderate Republicanism". Committee: David Greenberg (chair), Deborah Gray White, Donna Murch, Alison Isenberg , Ira Katznelson (outside member).

Christopher Bischof. "Making Good: British Elementary Teachers and the Social Landscape, 1846-1902". Committee: Seth Koven (chair), Bonnie Smith, Michael Adas, Ellen Ross (outside member).

Robin Chapdelaine. "A History of Child Trafficking in Southeastern Nigeria, 1900s-1930s”.Committee: Temma Kaplan (chair), Carolyn Brown (co-chair), Seth Koven, Judith Byfield (outside member).

Alix Genter Buchsbaum. "Risking Everything for that Touch: Butch-Femme Lesbian Culture in New York City from World War II to Women's Liberation”. Nancy Hewitt (chair), Donna Murch, Whitney Strub, Leisa Meyer (outside member).

Alejandro Gomezdelmoral. "Buying into Change: Consumer Culture and the Department Store in the Transformation(s) of Spain, 1939-1982”. Committee: Temma Kaplan (chair), Seth Koven, Jochen Hellbeck, Aurora G. Morcillo (outside member).

Michael Hill. "Ethnicity and Cultural Change in a Medieval Eurasian Border Region: Wales, C. 1100-1350". Committee: James Masschaele (chair), Michael Adas, Rudy Bell, Peter Golden, Samantha Kelly, Peter Larson (outside member).

Arika Easley-Houser. "The Indian Image in the Black Mind: Native Americans in Antebellum African American Public Culture". Committee: Mia Bay (chair), Camilla Townsend, Deborah Gray White, Ann Fabian, Tiya Miles (outside member).

Leigh-Anne Francis. "Bad Girls: Race, Crime, and Punishment in New York State, 1893-1916". Committee: Nancy Hewitt (chair), Jennifer Mittelstadt, Deborah Gray White, Alison Parker (outside member).

Michele Rotunda. "Drunkenness is No Excuse for Crime" - Alcohol, Murder and Medical Jurisprudence in Nineteenth-Century America". Committee: Susan Schrepfer (chair), Gerald Grob, Ann Fabian, Sarah Tracy (outside member).

Kara Schlichting. "'Among the Ash Heaps and Millionaires': Shaping New York's Periphery, 1840-1940". Committee: Alison Isenberg (chair), Ann Fabian, Neil Maher, Paul Clemens, Elizabeth Blackmar (outside member).

Felicia Thomas. “Entangled with the Yoke of Bondage: Black Women in Massachusetts, 1700-1783”. Committee: Deborah Gray White (chair), Camilla Townsend, Clement Price, Jennifer Morgan, Annette Gordon-Reed (outside member).

Arnout Van der Meer. "Ambivalent Hegemony: Culture and Power in Colonial Java, 1808-1927”. Committee: Michael Adas (chair), Bonnie Smith, Matt Matsuda, Eric Tagliacozzo (outside member).

AnnaLinden Weller. "Imagining Pre-Modern Imperialism: the letters of Byzantine imperial agents outside the metropole”. Committee: Tia Kolbaba (chair), Stephen Reinert, Peter Golden, Samantha Kelly, Margaret Mullett (outside member).

Adam Zalma. "Staten Island in the Harbor Metropolis: The Making of a Region and the Disappearance of an Island, 1790-1858". Committee: Alison Isenberg (chair), Ann Fabian, T. J. Jackson Lears, Clifton Hood (outside member).

 

2013

Stephen Allen. “Boxing in Mexico: Masculinity, Modernity, and Nationalism, 1946-1982”.   Committee: Mark Wasserman (chair), Camilla Townsend, Bonnie Smith, William Beezley (outside member).

Elizabeth Churchich. “Children of the Revocation: The Reeducation of French Protestants after 1685”. Committee: Jennifer Jones (chair), Phyllis Mack, Jacob Soll, Jonathan Dewald (outside member). 

Annalise Kinkel Devries. "In Ma'adi, Near Cairo: Locating Global History in British-Occupied Egypt, 1878-1962". Committee: Seth Koven (chair), Toby Jones, Bonnie Smith, David Cannadine (outside member).

Luis-Alejandro Dinnella-Borrego. “That Our Government May Stand”: African American Politics in the Postbellum South, 1865-1913". Committee: Mia Bay (chair), Ann Fabian (co-chair), David Greenberg, T.J. Jackson Lears, Eric Foner (outside member).

Matthew Friedman. “Signal to Noise: Music and the Eclipse of Modernism”.   Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Alison Isenberg, Nancy Rao (outside member).

Bridget Gurtler. “Synthetic Conception: Artificial Insemination and the Transformation of Reproduction and family in Nineteenth and Twentieth Century America”. Committee: Keith Wailoo (chair), Julie Livingston, Margaret Marsh, Paul Israel, Rayna Rapp (outside member). 

Adrienne Harrison. "His Mind Was Great and Powerful:” George Washington’s Reading and the American Self". Committee: Paul Clemens (chair), Ann Fabian, Jan Lewis, Theodore Crackel (outside member).

Mathew Roth. "Magic Bean: The Quests That Brought Soy into American Farming, Diet, and Culture". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Keith Wailoo, Steven Stoll (outside member).

Martina Saltamacchia. "The Cathedral of Milan and its Fabulous Donor". Committee: Rudolph Bell (chair), James Masschaele, Samantha Kelly, Todd Marder (outside member)

Ji-Hye Shin. "Insanity on the Move: The "Alien Insane" in Modern America, 1882-1930". Committee: Virginia Yans (chair), Keith Wailoo, Alison Isenberg, Catherine Lee (outside member).

Laura Ann Twagira. “Women and Gender at the Office du Niger (Mali): Technology, Environment, and Food ca. 1900 - 1985”. Committee: Barbara Cooper (chair), Bonnie Smith, Julie Livingston, Gregory Mann (outside member).

Dora Vargha. "Iron Curtain, Iron Lungs: Governing Polio in Cold War Hungary 1952-1963". Committee: Paul Hanebrink (chair) Bonnie Smith, Keith Wailoo, Julie Livingston, Joanna Regulska (outside member).

Shannen Dee Williams. “Black Nuns and the Struggle to Des.egregate Catholic America after World War I”. Committee: Deborah Gray White (chair), Nancy Hewitt (co-chair), Donna Murch, Rhonda Y. Williams (outside member).

Tal Zalmanovich. “Sharing a Laugh: Sitcoms and the Production of Post-Imperial Britain, 1945-1980”. Committee: Bonnie Smith (chair), Seth Koven, Temma Kaplan, Peter Bailey (outside member).

 

2012

Melissa Cooper. “’They Made Gullah’:  Modernist Primitivists and the Discovery and Creation of Sapelo Island, Georgia’s Gullah Community, 1915-1991”. Committee: Mia Bay (chair), Ann Fabian, Peter Silver, Vincent Brown (outside member).

Andrea Estepa. “Taking the White Gloves Off: Women Strike for Peace and the Transformation of Women’s Activist Identities in the U.S., 1961-1980". Committee: Nancy Hewitt (chair), Steven Lawson, Lora (Dee) Garrison, Susan Carrol (outside member), Linda Gorden (outside member).

Dina Fainberg. "Notes from the Rotten West, Reports, from the Backward East: Soviet and American Foreign Committee Correspondents in the Cold War, 1945-1985". Committee: Jochen Hellbeck (chair), David Fogelsong (co-chair), Ziva Galili, T.J. Jackson Lears, David Greenberg, Susan Reid (outside member).

Terrance Golway. “Machine Made: Irish America, Tammany Hall and the Creation of Modern New York Politics”. Committee: John Chambers (chair), David Greenberg, James Goodman, Mark Lender (outside member).

Dennis Halpin. "Reforming Charm City: Grassroots Activism, Politics, and the Making of Modern Baltimore, 1877-1920". Committee: Alison Isenberg (chair), Ann Fabian, Nancy Hewett, Donna Murch, Mary Ryan (outside member).

Christopher Hayes. "The Heart of the City: Civil Rights, Resistance and Police Reform in New York City, 1945-1966". Committee: Mia Bay (chair), Beryl Satter, Donna Murch, Brian Purnell (outside member).

Vanessa Holden. “Reexamining a Community: African American Women and the Southampton Rebellion of 1831”.   Committee: Deborah Gray White (chair), Suzanne Lebsock (co-chair), Camilla Townsend, Dylan Penningroth (outside member).

Stephanie Jones-Rogers. “Nobody Couldn’t Sell’ Em But Her’: Slaveowning Women, Mastery, and the Gendered Politics in of the Antebellum Slave Market”. Committee: Deborah Gray White (chair), Nancy Hewitt, Mia Bay,Thavolia Glymph (outside member).

Melanie Kiechle. "The Air We Breathe": Nineteenth-Century Americans and the Search for Fresh Air". Committee: Ann Fabian (chair), Alison Isenberg , Jan Lewis, Keith Wailoo, Martin Melosi (outside member).

Anita Kurimay. “Sex in the "Pearl of the Danube": The History of Queer Life, Love, and Its Regulation in Budapest, 1873-1941. Committee: Belinda Davis (chair), Paul Hanebrink (co-chair), Melissa Feinberg, Seth Koven, Dagmar Herzog (outside member).

Allison Miller. "Boyhood for Girls: American Tomboys and the Transformation of Eroticism, 1900-1940”. Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Nancy Hewitt, Seth Koven, Susan Cahn (outside member).

Nicholas Molnar. “The Fluidity of Race: Racialization of the American Mestizos in the Philippines and the United States, 1900-1955". Committee: Virginia Yans (chair), John Chambers, Matthew Matsuda, Allan Isaac (outside member).

Sanjog Rupakheti. "Leviathan or Paper Tiger: State Making in the Himalayas, 1740-1900". Committee: Sumit Guha (chair), Indrani Chatterjee, Michael Adas, David Ludden (outside member).

Megan Schenkelberg. "Headlong he runs into Circe's snares: Representation and the Restoration Royal Mistress". Committee: Alastair Bellany (chair), Phyllis Mack, Jennifer Jones, Rachel Weil (outside member).

Rebecca Tuuri. “Building Bridges of Understanding: The Activism of Wednesdays in Mississippi". Committee: Nancy Hewitt (chair), Deborah Gray White (co-chair), Steven Lawson, John Ditmer (outside member).

Daniel Weeks. "Quebec and New Amsterdam to 1664: A Comparative Network Analysis". Committee: Paul Clemens (chair), Toby Jones, Camilla Townsend, Jan Lewis, Sara Gronim (outside member).

 

 2011

Kris Alexanderson. "Fluid Mobility: Global Maritime Networks and the Dutch Empire, 1918-1942". Committee: Bonnie Smith (chair), Michael Adas, Matthew Matsuda, Frances Gouda (outside member).

Andrew Buchanan. “Washington’s Mediterranean Strategy: Strategic, Political and Ideological Aspects of America’s Intervention in the Mediterranean, 1940-44”. Committee: Michael Adas (chair), David Foglesong, Warren Kimball, Susan Carruthers, Mark Stoler (outside membet).

Kate Burlingham. “In the Image of God": A Global History of the North American Congregational Mission Movement in Angola, 1879-1975”. Committee: Michael Adas (chair), Temma Kaplan (co-chair), David Foglesong, Paul Clemens, Mahmood Mandari (outside member).

Hugh Glen Cagle.   “Dead Reckonings: Disease and the Natural Sciences in Portuguese Asia and the Atlantic, 1450-1650”. Committee: Michael Adas (chair), Christopher Brown, Herman Bennett , Gail Triner, Elizabeth Kouznesof (outside member).

Andrew Daily. "Staying French: Martiniquans and Guadeloupes between Empire and Independence, 1946-1973". Committee: Bonnie Smith (chair), Joan Scott, Matthew Matsuda, Renee Larrier (outside member).

Patricia Hampson Egret. “Envisioning Progressive Communities: Race, Gender, and the Politics of Liberalism Berkeley, California and Montclair, New Jersey, 1920-1970”. Committee: Alison Isenberg (chair), Donna Murch, Nancy Hewitt, Andrew Weiss (outside member).

Darcie Fontaine. "Decolonizing Christianity: Grassroots Ecumenism in France and Algeria, 1940-1965". Committee: Bonnie Smith (chair), Barbara Cooper, Paul Hanebrink, Richard Soriano (outside member).

Carmen Khair Gitre. "Performing Modernity: Theater and Political Culture in Egypt, 1869-1923”. Committee: Michael Adas (chair), Bonnie Smith, Indrani Chatterjee , Eve Powell (outside member).

Jessica Anderson Hughes. "Forced Prostitution: The Competing and Contested Uses of the Concentration Camp Brothel". Committee: Belinda Davis (chair), Bonnie Smith, Paul Hanebrink, Atina Grossman (outside member).

Kay Lewis. "Curse Upon the Nation: Ideas About Race, Freedom, and Extermination in Antebellum America". Committee: Deborah Gray White (chair), Mia Bay, Nancy Hewitt, Walter Johnson (outside member).

Carla MacDougall. "Cold War Capital: Contested Urbanity in West Berlin, 1963-1989". Committee: Belinda Davis (chair), Temma Kaplan, Andrew Lees, Geoffrey Eley (outside member).

Joseph Price Moore III. "Native Americans in Colonial New England and the Modern World-System". Committee: Allen Howard (chair), Camilla Townsend, Paul Clemens, Matthew Hannah (outside member).

Rochisha Narayan. "Caste, Family and Politics in Northern India during the Eighteenth and Early Twentieth Centuries”. Committee: Indrani Chatterjee (chair), Temma Kaplan, Sumit Guha, Geraldine Forbes (outside member).

Stacey Patton. "Why Black Children Can't Grow Up: The Construction of Racial Childhood in America, 1880-1954". Committee: Virginia Yans (chair), Clement Price, T.J. Jackson Lears, David Levering Lewis (outside member).

Karen Routledge. “In These Latitudes: American and Inuit Stories of Survival, 1850-1922”. Committee: Susan Schrepfer (chair), T.J. Jackson Lears (co-chair),Paul Clemens, Ann Fabian, Christopher Trott (outside member).

Chris Robert Stacey. “American Boredom: The Origins of a Way of Life, 1885-1950”. Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Matthew Matsuda, Stephen Brier (outside member).

Alex Warner. "Where Angels Fear to Tread:” Feminism, Sex and the Problem of SM, 1969-1993". Committee: Nancy Hewitt (chair), Dorothy Sue Cobble, Alison Isenberg, Elizabeth Grosz (outside member).

 

2010

John Dizgun. "Land without Memories: Jewish Tragedy and the Boundaries of Pluralism and Citizenship in Argentina”. Committee: Samuel Baily (chair), Mark Wasserman, Yael Zerubavel, David Keeling (outside member).

Pamela Epstein. "Selling Love: The Commercialization of Intimacy in America, 1860s-1900s". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Alison Isenberg, Beth Bailey (outside member).

Krystal Frazier. "From the Reunions of Reconstruction to the Reconstruction of Reunions: Extended and Adoptive Kin Traditions among Late-Nineteenth-and Twentieth-Century African Americans". Committee: Mia Bay (chair), Ann Fabian, Deborah Gray White, Steven Lawson, Kimberley Phillips (outside member).

Kathleen Elva Lyon. "The Darling Strangers and English Appetites: Technology transfer and European Cultural Barriers in the Early Modern Atlantic World". Committee: Paul Israel (chair), Alastair Bellany, James Delbourgo, Els Kloek (outside member).

William Phalen. "But They Did Not Build This House: The Attitude of Evangelical Protestantism towards Immigration to the United States, 1800-1924". Committee: James Livingston (chair), John Chambers, James Reed, James T. Fisher (outside member).

Peter Polak-Springer. "Making Recoveries" The Cultural Politics of Territorial Appropriation in an Industrial Polish-German, Borderland, 1922-1971”. Committee: Belinda Davis (chair), Jochen Hellbeck, Paul Hanebrink, Eagle Glassheim (outside member).

Rachel Schnepper. "Jonas Cast Up at London: The Experience of New World Churches in Revolutionary England". Committee: Alastair Bellany (chair), Paul Clemens, Phyllis Mack, Ann Hughes (Keele University).

 

2009

Kelly Enright. "Maximum of Wilderness": Naturalists and the Image of the Jungle in American Culture”. Committee: Ann Fabian (chair), T.J. Jackson Lears, Paul Clemens, Nigel Rotfels (outside member).

Nichola Harris. "Lapidaries as Texts of Popular Healing in Medieval & Early Modern Europe, 1000-1700". Committee: Rudolph Bell (chair), Jennifer Jones, Phyllis Mack, Erik Thunø (outside member).

Sara Rzeszutek Haviland. "Love and Activism: James and Esther Cooper Jackson and the Black Freedom Movement in the United States, 1914-1968”. Committee: Steven Lawson (chair), Deborah Gray White, Mia Bay, Robert Korstad (outside member).

Kelena Reid Maxwell. "Birth behind the Veil: African-American Midwives and Mothers in the Rural South, 1921-1962". Committee: Deborah Gray White (chair), Keith Wailoo, Phyllis Mack, Evelyn Higginbotham (outside member).

Emily Westkaemper. "Martha Washington Goes Shopping: Mass Culture's Gendering of History, 1910-1950". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Nancy Hewitt (co-chair), Bonnie Smith, Jennifer Scanlon (outside member).

 

2008

Lindsay Braun. "The Cadastre and the Colony: Surveying, Territory, and Legibility in the Creation of South Africa, c. 1860-1913". Committee: Michael Adas (chair), Allen Howard, John Gillis, Graham Burnett (outside member).

Michael E. Dobe. "A Long, Slow Tutelage in Western Ways of Work: Industrial Education and the Containment of Nationalism in Anglo-Iranian and Aramco, 1923-1963". Committee: Paul Israel (chair), David Foglesong, Phillip Scranton, Robert Vitalis (outside member).

Sandra Mendiola Garcia. "Street Vendors, Marketers, and Politics in Twentieth-Century Puebla, Mexico”. Committee: Mark Wasserman (chair), Temma Kaplan, Gail Triner, Jeffrey Pilcher (outside member).

Edward Gitre. "America Adjusted: Conformity, Boredom, and the Modern Self, c. 1920-1980". Committee: T.J. Jackson Lears (chair), Ann Fabian, Alison Isenberg, Casey Blake (outside member).

Ulrich Groetsch. "From Polyhistory to Subversion: The Philological Foundations of Hermann Samuel Reimarus's (1694-1768)”. Committee: Martin Mulsow (chair), Karl Morrison, Donald Kelley, Phyllis Mack, Anthony Grafton (outside member).

Abigail Sara Lewis. "The Barrier Breaking Love of God": The Multiracial Activism of the Young Women's Christian Association, 1940s to 1970s”. Committee: Steve Lawson (chair), Nancy Hewitt, Deborah Gray White, Susan Schrepfer, Gary Okioro (outside member).

Justin Lorts. "Black Laughter/Black Protest: Civil Rights, Respectability, and the Cultural Politics of African-American Comedy, 1934-1968". Committee: Ann Fabian (chair), David Levering Lewis, Steven Lawson, Waldo Martin (outside member).

Laurie Marhoefer. "Among Abnormals: The Queer Sexual Politics of Germany's Weimar Republic, 1918-1933". Committee: Belinda Davis (chair), Temma Kaplan, Seth Koven, Joan Scott, Dagmir Herzog (outside member).

Jennifer A. Miller. Postwar Negotiations: The First Generation of Turkish "Guess Workers" in West Germany, 1961-1973”. Committee: Belinda Davis (chair), Bonnie Smith, Temma Kaplan, Jochen Hellbeck, Jenny B. White (outside member).

Robert E. Nelson. "American Antigone: Women, Education, Nation, 1800-1870". Committee: James Livingston (chair), Nancy Hewitt , Ann Fabian, Andrew Giarelli (outside member).

Michael Shapira. "The War Inside: Child Psychoanalysis and Remaking the Self in Britain, 1930-1960". Committee: Bonnie Smith (chair), Joan Scott, John Gillis, Susan Pedersen (outside member).

Emily Zuckerman. "Beyond Dispute: EEOC v. Sears and the Politics of Gender, Class, and Affirmative Action, 1968-1986". Committee: Steven Lawson (chair), Nancy Hewitt, Dorothy Sue Cobble, Norma Basch (outside member).